Vnútorný poriadok školy schválený dňa 26.8.2021 Mgr. Pavel Pilinský
Platný od 1.9.2021 riaditeľ školy
Školský poriadok je súhrn základných noriem spolužitia a spolupráce celého školského kolektívu žiakov, učiteľov a ostatných zamestnancov školy. Jeho uplatňovanie v praktickom živote v podstatnej miere prispieva k zdarnému chodu školy. Vnútorný poriadok vydáva riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickými zamestnancami.
Prijmite tento vnútorný poriadok školy nie ako obmedzovanie Vašej osobnej slobody, ale ako snahu o vytvorenie takých podmienok, aby Váš pobyt v tejto škole bol užitočný pre Váš vedomostný a telesný.
Organizácia školského roka (Podľa Vyhlášky č. 224/2011 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky zo 6.7.2011, ktorou sa mení a dopĺňa Vyhláška č. 320/2008 Z. z. o základnej škole a podľa § 150 ods. 6 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní)
Veľkonočnému pondelku, a končia sa v nasledujúci utorok. Letné prázdniny trvajú od skončenia vyučovania v druhom polroku do začiatku vyučovania v novom školskom roku.
1. Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválila pedagogická rada a rada školy. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec a ostatní zamestnanci. a/ Vyučovanie sa začína spravidla o 7,45 hod. a končí najneskôr o 13,20 hod.
b/ Podrobnejšie pokyny k organizácii a bezpečnosti žiakov
Nepreliezať plot!
c/ Pred začiatkom vyučovania a počas prestávok je pri vchode a na chodbách pedagogický dozor podľa harmonogramu.
d/ Cez veľkú prestávku sa žiaci podľa pokynov pedagogického zamestnanca, ktorý vykonáva dozor, zdržiavajú na chodbe školy, na školskom dvore, prípadne zostávajú v triedach.
e/ Úradné záležitosti (potvrdenia, žiadosti a pod. ) môžu žiaci vybavovať denne prostredníctvom triedneho učiteľa, rodičia denne na sekretariáte riaditeľstva školy.
f/ Informácie o prospechu a správaní žiakov podáva rodičom a zákonným zástupcom triedny učiteľ alebo vyučujúci daného predmetu na schôdzach rodičovského združenia, na konzultačných stretnutiach alebo v čase konzultačných hodín učiteľov. Mimo tohto času je rodič alebo zákonný zástupca povinný sa s vyučujúcim vopred dohodnúť na stretnutí tak, aby nebolo narušené vyučovanie.
g/ Žiaci školy sa počas celého pobytu na vyučovaní a mimo vyučovania v škole i mimo nej, na školských a mimoškolských akciách správajú k učiteľom, vychovávateľom a k ostatným zamestnancom školy úctivo v duchu zásad humanizmu a tolerancie.
a) Každý žiak má právo na vzdelanie, ktoré nemôže učiteľ alebo vychovávateľ porušovať vyhadzovaním žiaka z triedy, obmedzovaním jeho školskej dochádzky alebo jeho vylučovania z určitých činností. Základné vzdelanie je bezplatné a povinné. Právo na vzdelanie je škola povinná zabezpečiť v rozsahu dvoch hodín týždenne aj žiakovi, ktorý bol rozhodnutím riaditeľa školy oslobodený od povinnosti dochádzať do školy. Žiak má možnosť primerane využívať školské zariadenia, učebne, výpočtovú techniku a knižnicu. Žiaci majú právo na vzdelávanie v materinskom jazyku.
b) Sloboda prejavu – každý žiak má právo slovom alebo písmom vyjadriť svoj názor, klásť otázky k učivu a dostať na ne odpoveď, slobodne sa rozhodovať o tom, ako bude upravený alebo oblečený. Táto sloboda však nemôže byť absolútna – nemožno tolerovať prejavy, ktoré by vyzývali k rasovej, národnostnej či inej forme neznášanlivosti, ktoré by vzbudzovali pohoršenie alebo odporovali kresťanskej morálke.
Kladenie otázok nemôže svojim rozsahom obmedzovať právo ostatných žiakov na vzdelanie. Oblečenie a úprava žiaka musia byť v súlade so základnými hygienickými požiadavkami, nebude sa tolerovať prejavovanie výtvarných alebo iných názorov formou poškodzovania školského majetku.
c) Žiak má právo na názor – učiteľ má dávať žiakovi čo najväčší priestor na vyjadrenie vlastného názoru, postojov, vlastnej tvorivosti, nezameriavať sa len na pamäťové reprodukcie predtým osvojených poznatkov žiakov. Žiak má právo na slobodné vyjadrovanie názorov vo všetkých záležitostiach, ktoré sa ho týkajú. K realizácii práva na názor môžu slúžiť okrem vyučovacích hodín aj triednické hodiny.
V tejto činnosti má žiak aj právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin.
d) Zákaz diskriminácie znamená, že so žiakom treba zaobchádzať na základe princípu rovnosti, že pre nich platia všetky práva bez ohľadu na rasu, farbu pleti, pohlavie, etnický alebo sociálny pôvod, majetok, telesnú alebo duševnú nespôsobilosť. Rešpektovať treba ustanovenia zákona č.365/2004 Z.z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou (antidiskriminačný zákon).
e) Každý žiak má právo na objektívne hodnotenie. Vyučujúci musí žiakom oznamovať výsledok každej klasifikácie a hodnotenia, po ústnom vyskúšaní oznámiť žiakovi výsledok ihneď. Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických cvičení musí oznámiť žiakovi a predložiť k nahliadnutiu do 10 dní; nepreťažovať žiakov, a tak ohrozovať ich zdravý telesný a duševný vývoj; zabezpečiť pravidelnú frekvenciu hodnotiacich činností.
Termín písomnej skúšky, ktorá má trvať viac ako 25 minút a termín kontrolnej písomnej práce prekonzultuje učiteľ s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania; v jednom dni môžu žiaci robiť len jednu skúšku uvedeného charakteru.
f) Právo na ochranu zdravia – úlohou učiteľov je vytvárať zdravé prostredie, resp. zdravú klímu triedy a školy a postupovať pri výchove tak, aby si žiaci postupne sami vedeli chrániť svoje právo na zdravý spôsob života. Škola podporuje v spolupráci s rodičmi pitný režim pre žiakov a zdravé stravovanie v školskej jedálni. Zdravotne postihnuté dieťa má právo na osobitnú starostlivosť.
Pri školskom úraze sa žiak okamžite obráti na vyučujúceho alebo dozorkonajúceho učiteľa (vychovávateľa), prípadne na triedneho učiteľa. Akýkoľvek malý úraz nahlási, prípadne si dá ošetriť v kancelárii školy, kde sa úraz zaeviduje. Ak sa jedná o úraz vyžadujúci lekárske ošetrenie, oznámi sa táto skutočnosť rodičovi, v prípade potreby sa zavolá rýchla zdravotná služba a spíše sa Záznam o školskom úraze, čím sa úraz stáva registrovaným.
g) Právo na ochranu pred fyzickým a psychickým násilím, využívaním a zanedbávaním - voči žiakom nemôže byť uplatňované disciplinárne opatrenia, pri ktorých by dochádzalo k ponižovaniu jeho ľudskej dôstojnosti (bitie, nadávky, šikanovanie, vyhrážanie sa, urážky, zadržiavanie žiaka v škole po vyučovaní proti jeho vôli a pod.). Žiak nesmie vykonávať prácu na úkor jeho zdravia, vzdelávania, telesného, duševného alebo mravného vývoja.
h) Právo na ochranu súkromia, cti a povesti - vyjadrenia učiteľa týkajúce sa hodnotenia vedomostí, zručností a postojov žiakov a ich zverejňovanie nemôžu urážať a ponižovať, negatívne ovplyvňovať jeho seba hodnotenie, či postavenie v skupine spolužiakov. O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje, týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje treba chrániť pred prístupom nepovolaných osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť. Rovnako nemožno zasahovať do rodinných vzťahov žiaka, porušovať listové tajomstvo , vystavovať žiaka ponižujúcim prehliadkam.
i) Právo na ochranu a pomoc - dieťa má byť za každých okolností medzi prvými, ktorým sa poskytne ochrana a pomoc. Preto má žiak právo na kompetentný dozor zo strany pedagogických zamestnancov, na ochranu pred šikanovaním. Za prejavy šikanovania sa napr. považuje: vyžadovanie služieb, peňazí, predmetov, jedla od šikanovaného, vyhrážanie sa násilím, bitie, verbálne a fyzické ponižovanie, urážky rodičov a podobne. Žiak sa v týchto prípadoch môže obrátiť na ktoréhokoľvek zamestnanca školy, najmä však vyučujúceho, triedneho, prípadne dozor konajúceho učiteľa.
j) Právo na pokojné zhromažďovanie sa a združovanie.
Žiaci majú právo združovať sa na základe dobrovoľnosti v detských a mládežníckych organizáciách, záujmových a športových organizáciách, v záujmových krúžkoch na škole, zapájať sa do mimoškolských kultúrnych, športových a iných aktivít organizovaných školou.
k) Právo na odpočinok a voľný čas, na účasť na hre a oddychovej činnosti; slobodnú účasť na kultúrnom živote a umeleckej činnosti - pri tvorbe rozvrhu hodín treba rešpektovať zásady psychohygieny, vyučovacie hodiny nemôžu vyučujúci predlžovať alebo svojvoľne skracovať prestávky.
Žiakov nemožno zbytočne preťažovať zadávaním úloh; stredajšie popoludnie je určené na záujmovú činnosť a na oddych. V tomto čase sa nevyučuje a učitelia neukladajú žiakom písomnú domácu prípravu.
l) Právo na ochranu pred drogovými závislosťami.
V priestoroch školy, školského klubu, školského areálu a tiež na akciách organizovaných školou platí zákaz fajčenia, zákaz prinášať do školy alebo na školské akcie alkoholické nápoje, drogy a požívať ich, ponúkať, predávať alebo inak rozširovať! Porušenie týchto opatrení bude považované za hrubé porušovanie školského poriadku a udelené prísne výchovné opatrenie( PRŠ či znížená známka zo správania). K riešeniu problému budú pozývaní rodičia, soc. kurátor a polícia.
m) Právo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní, na vyučovanie pedagógom s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou.
n) Právo na spravodlivý proces.
Žiak bude vypočutý, keď mu budú hroziť sankcie z porušenia školského poriadku, aby sa mohol k veci slobodne vyjadriť a obhájiť sa.
o) Právo na multikultúrne prostredie .
Umožniť žiakom spoznávať spôsob života a kultúru žiakov z iných krajín, podporovať tak výchovu v duchu tolerancie a vzájomnej znášanlivosti.
II. Povinnosti žiaka
1. Dochádzka žiaka do školy
a) Žiak je povinný chodiť na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín. Povinne sa zúčastňuje činností, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania.
b) Žiak má možnosť prihlásiť sa do školského klubu detí, na nepovinné predmety a záujmové krúžky, ktoré zriadila škola. Pre zaradených žiakov je dochádzka do ŠKD, do záujmových krúžkov a účasť na vyučovaní nepovinných predmetov povinná.
c) Žiak prichádza do školy oblečený a upravený vhodne, čisto a bez výstredností.
d) Do školy nenosí predmety, ktoré nebude na vyučovaní potrebovať. Klenoty, väčšie sumy peňazí, mobil a ďalšie cenné veci nosí na vlastnú zodpovednosť
e) Žiak má prísne zakázané nosiť do školy zbrane, cigarety, alkohol, omamné látky, drogy alebo iné veci, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie.
f) Žiak dbá v škole o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevyhnutné hygienické potreby.
g) Žiak môže vyučovanie vymeškať len pre chorobu, prípadne pri lekárom nariadenom zákaze jeho dochádzky do školy, z vážnych rodinných dôvodov, mimoriadne nepriaznivom počasí a prerušení premávky hromadnej dopravy, alebo pri jeho účasti na organizovanej športovej príprave, na súťažiach a reprezentácii vlasti.
h) Uvoľnenie z vyučovania pred vopred známou príčinou vyžiada rodič žiaka písomnou formou z jednej vyučovacej hodiny od príslušného vyučujúceho, na jeden a dva dni od triedneho učiteľa, na viac ako dva dni od riaditeľa školy.
i) Príčinu nepredvídanej neprítomnosti žiaka v škole jeho rodičia oznámia triednemu učiteľovi bez zbytočného odkladu do 24 hodín.
j) Každú neprítomnosť na vyučovaní rodičia ospravedlňujú písomne listom alebo prostredníctvom žiackej knižky do 3 dní od nástupu dieťaťa do školy
k) Zákonný zástupca môže ospravedlniť žiaka z rodinných dôvodov (prípadne zo zdravotných dôvodov bez potvrdenia od lekára) maximálne počas 5 dní v danom školskom roku.
l) Mobilný telefón môže žiak nosiť do školy len ak jeho zákonný zástupca o to písomne požiada riaditeľa školy. Počas vyučovania však mobil musí byť vypnutý.
Každý neskorý príchod žiaka do školy je zaznačený v triednej knihe. Za tri bezdôvodné neskoré príchody na vyučovanie má žiak jednu neospravedlnenú hodinu.
Za vzornú dochádzku do školy môže triedny učiteľ udeliť žiakovi pochvalu od triedneho učiteľa, riaditeľovi školy podať návrh na pochvalu od riaditeľa školy, alebo navrhnúť žiaka na iné ocenenie riaditeľom školy a Rodičovskou radou.
Za neospravedlnené hodiny môže byť žiakovi navrhnuté výchovné opatrenie, znížená známka zo správania alebo škola môže oznámiť rodičov žiaka na priestupkové oddelenie pre zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.
Za 1 – 4 neospravedlnené hodiny prerokováva triedny učiteľ s riaditeľom školy návrh na napomenutie od triedneho učiteľa.
Za 5 – 9 neospravedlnených hodín (t.j. viac ako jeden vyučovací deň) podáva riaditeľovi školy návrh na pokarhanie od riaditeľa školy.
Za 10 – 25 neospravedlnených hodín navrhuje triedny učiteľ stupeň 2 (uspokojivé) zo správania.
Návrh na stupeň 3 (menej uspokojivé) predkladá za 26 – 60 neospravedlnených hodín. Nad 60 neospravedlnených hodín navrhuje žiakovi 4 (neuspokojivé) zo správania.
2. Povinnosti žiaka po príchode do školy
1. Žiak prichádza do školy v čase od 7,20 hod., v šatni sa vyzlečie, prezuje sa do hygienicky vhodných prezuviek, uloží si v nej veci a najneskôr do 7,35 hod. zaujme svoje miesto v triede.
ZŠ v Hontianskej Vrbici vyučuje v jednej smene. Vyučovanie sa začína o 7.45 hod. Zvonenie na jednotlivé vyučovacie hodiny a prestávky je
1.hodina: 7.45 hod. – 8.30 hod.
2.hodina: 8.40 hod. – 9.25 hod.
3.hodina: 9.40 hod. – 10.25 hod.
4.hodina: 10.35 hod. – 11.20 hod.
5.hodina: 11.25 hod. – 12.10 hod.
6.hodina: 12.40 hod. – 13.20 hod.
2. Na činnosti, ktoré organizuje škola, sa žiaci zhromažďujú na mieste a v čase určenom vyučujúcim a schváleným riaditeľom školy.
3. Neskorý príchod na vyučovanie musí žiak ospravedlniť u vyučujúceho v triede a u triedneho učiteľa.
6. Ak sa žiak nemohol z vážnych príčin pripraviť na vyučovanie alebo vypracovať domácu úlohu, ospravedlnení sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku vyučovacej hodiny. V priebehu hodiny sa ospravedlnenie neakceptuje.
7. Žiaci denne používajú potrebu (mydlo, uterák, hygienické vreckovky, toaletný papier...). Všetci žiaci dodržujú na WC poriadok a čistotu.
3. Správanie žiaka na vyučovacích hodinách
1. Na každú vyučovaciu hodinu žiak prichádza včas, pripravený, so všetkými potrebami a pomôckami potrebnými podľa rozvrhu hodín. Na každú vyučovaciu hodinu si nosí žiacku knižku.
2. V prípade, ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania.
3. Ak si do školy neprinesie žiacku knižku, zapíše sa to do Poznámok k práci žiakov v Klasifikačnom zázname. Ak si zabudne žiacku knižku 10-krát a menej za polrok, môže mu triedny učiteľ udeliť alebo navrhnúť niektoré výchovné opatrenie. Ak si žiak zabudne žiacku knižku viac ako 10-krát za polrok, môže mu navrhnúť zníženú známku zo správania.
4. Po zazvonení na vyučovaciu hodinu sedí na mieste určenom podľa zasadacieho poriadku a po vstupe učiteľa do triedy, ako aj pri jeho odchode z triedy po ukončení hodiny, ho zdraví povstaním.
5. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad, odpovede spolužiakov, svedomito a aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje, nepoužíva mobilný telefón.
6. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
7. Triedu, učebňu alebo ihrisko môže žiak opustiť len so súhlasom učiteľa.
8. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny.
9. Pri vstupe dospelej osoby do triedy zdraví Povstaním alebo pozdravom „Dobrý deň“, pri odchode „Dovidenia“.
10. Na hodiny TV sa žiak prezlieka do čistého cvičného úboru podľa pokynov učiteľa TV.
11. Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť jeden týždeň a kratšie, prinesie ospravedlnenie od rodičov v žiackej knižke. Pokiaľ nemôže cvičiť dlhšie ako týždeň, musí vyučujúcemu TV predložiť potvrdenie od lekára.
12. Žiak je povinný šetriť učebnice, školské potreby, udržiavať v čistote svoje miesto a všetky spoločné priestory triedy a školy.
13. Každý žiak má chrániť pred poškodením školské zariadenie. Prípadne spôsobené škody je povinný uhradiť rodič, resp. zákonný zástupca nezodpovedného žiaka, podľa rozsahu zavinenia. Ak sa nezistí vinník, škodu nahradí kolektív triedy.
14. Manipulovať s oknami, závesmi, svetelnými vypínačmi môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
15. Žiak je povinný triediť dopad.
16. Žiak má právo slušným spôsobom a vo vhodnom čase vyjadriť svoj názor a požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému.
17. Žiak je povinný počas neprítomnosti na hodine využiť pomoc spolužiakov, prípadne s vyučujúcim konzultovať a prebratú látku dobrať. Je povinnosťou žiaka priebežne sa informovať o prebratej látke počas neprítomnosti v škole.
18. Žiaci nesmú manipulovať s triednou dokumentáciou (triedna kniha, klasifikačný záznam) a prepisovať údaje v žiackej knižke.
19. Žiak je povinný dať podpísať rodičovi známky v žiackej knižke minimálne raz do týždňa.
4. Správanie žiakov počas prestávok
1. Počas malých prestávok žiak neodôvodnene neopúšťa triedu. Prestávky sú určené najmä na prípravu pomôcok pre ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny. Žiak desiatuje cez prestávku po druhej vyučovacej hodine.
2. Cez prestávku chodia určení žiaci pre pomôcky.
3. Prestávka po 2. hodine je určená na desiatovanie. Žiaci jedia desiatu v triede za svojím stolom, na ktorý si položia podložky. Po najedení môžu žiaci vyjsť na chodbu a voľne sa pohybovať.
4. Ak majú žiaci vyučovanie v miestnosti ŠKD, vezmú si potrebné veci a disciplinovane čakajú pred triedou na učiteľa, ktorý ich odvedie.
5. Žiaci majú zakázané vykláňať sa z okien a vyhadzovať von papier a iné odpadky.
6. Na veľkú prestávku sa žiaci disciplinovane presúvajú podľa pokynov učiteľov do vyhradených priestorov v školskom areáli, pri veľmi zlom počasí sú na chodbe školy. Vyhradené priestory je zakázané opúšťať. Veľkú prestávku žiak využíva na voľný pohyb, riadi sa pokynmi dozor konajúceho učiteľa a dbá na ochranu svojho zdravia i zdravia spolužiakov. Z prechádzajúcej prestávky sa žiaci vracajú do tried 3 minúty pred začiatkom vyučovacej hodiny.
7. Žiak má vždy vystupovať voči dospelým slušne (voči pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom), ako aj voči spolužiakom.
8. Je prísne zakázané šikanovať spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom. Pri porušeniach tohto bodu je na riešenie prizvaný zákonný zástupca, sociálny kurátor, prípadne polícia. Za opakované porušenia tohto bodu je žiakovi navrhnuté jedno z výchovných opatrení alebo znížená známka zo správania.
5. Odchod žiakov zo školy
1. Pred odchodom z triedy žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov učiteľa.
2. Po skončení vyučovania uprace triedu, vyloží stoličku, vezme si svoje veci a organizovane podľa pokynov učiteľa sa presunie do šatne, kde sa prezuje, oblečie a opúšťa školskú budovu.
3. Po skončení vyučovania idú žiaci domov. Zdržiavať sa bez dozoru v budove školy nie je dovolené.
4. Zo školského klubu môže žiak odísť sám len na písomné vyžiadanie rodiča, v ostatných prípadoch si po žiaka prídu rodičia, rodinní príslušníci osobne.
5. Zo školskej akcie môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby zabezpečovalo neohrozený návrat žiakov domov.
6. Správanie sa žiakov na verejnosti
1. Žiak reprezentuje školu aj na verejnosti, preto je povinný slušne sa správať i v čase mimo vyučovania, počas voľných dní i cez prázdniny. Úctivo sa správa k svojim rodičom, súrodencom, priateľom i spolužiakom. Správa sa tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a mravné normy.
2. Žiak je zdvorilý voči dospelým občanom, najmä chorým ľuďom a ženám, k starším ľuďom, uvoľňuje miesto v dopravných prostriedkoch. Je pozorný i k telesne postihnutým spolužiakom i občanom. Podľa potreby im ochotne pomáha.
3. Na cestách, na uliciach i na križovatkách dodržiava dopravné predpisy. V mestách sa riadi pokynmi príslušníkov dopravných orgánov alebo svetelnými signálmi.
4. Nesmie sa zdržiavať v podnikoch verejného stravovania, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje, dlhšie ako potrebuje na konzumáciu objednaného jedla a nealkoholického občerstvenia.
5. Vo večerných hodinách sa nesmie zdržiavať bez dozoru alebo vedomia rodičov na ulici, zúčastňovať sa na verejných kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach. Ak chce tieto podujatia navštíviť, môže tak urobiť iba v prítomnosti rodiča.
6. Ak žiak verejne vystupuje, je povinný o tom informovať triedneho učiteľa, kvôli prehľadu o mimoškolskej aktivite žiaka.
7. Žiaci, ktorí sa v škole i mimo nej správajú príkladne, ktorí si plnia svoje povinnosti, prípadne vykonávajú statočný čin, môžu dostať odmeny a pochvaly.
8. Žiak sa nesmie zapájať do stretnutí so skupinami mládeže, ktoré vykonávajú trestnú alebo inak spoločensky škodlivú činnosť. V kontakte s cudzími ľuďmi je opatrný.
9. Žiak je povinný i mimo školy chrániť si svoje zdravie; sú mu zakázané všetky činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé (napr. fajčenie, pitie alkoholických nápojov, používanie zdraviu škodlivých látok, dlhodobá návšteva počítačových herní a pod.),
10. Pred skončením vyučovania žiaci nesmú bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy a areálu školy (napr. do parku, obchodu ...).
Večerné hodiny pre žiakov začínajú:
a) v zimnom období pre I. stupeň po 19,00 h
b) v letnom období pre I.stupeň po 20,00 h
7. Iné povinnosti žiaka
1. Všetky písomnosti a potvrdenia žiak vybavuje prostredníctvom triedneho učiteľa.
2. Ak žiak zistí stratu svojej veci, oznámi to triednemu učiteľovi, ktorý urobí ďalšie opatrenia. Po preverení straty uhradí poistenému žiakovi škodu poisťovňa.
3. Počas pobytu v škole a na školských podujatiach je žiakom prísne zakázané fajčiť, používať alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky. Porušenie je riešené výchovným opatrením alebo znížením známky zo správania.
4. Týždenníkov menuje triedny učiteľ. Ich povinnosti sú:
- pred vyučovaním zotrú tabuľu, pripravia kriedy a iné potreby na vyučovanie,
- na začiatku hodiny hlásia neprítomných žiakov,
- cez prestávky vetrajú, polievajú kvety a čistia tabuľu,
- po skončení vyučovania zotrú tabuľu, kriedu, špongiu a ostatné pomôcky uložia, zatvoria okná a skontrolujú čistotu v triede,
- ak do 5 minút od začiatku hodiny nepríde do triedy vyučujúci, jeho povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy
5. Kolektívy tried sú povinné udržiavať svoju triedu a šatňu v čistote. V prípade nalepených žuvačiek, čiernych šmúh na podlahe, popísaných lavíc a stoličiek a iného znečistenia triedny učiteľ zabezpečí raz za mesiac jeho odstránenie žiakmi triedy.
6. Žiaci sú povinní šetriť školské zariadenie, šetrne zaobchádzať s učebnicami a učebnými pomôckami, nepoškodzovať, neničiť, nepremiestňovať školský majetok, neznečisťovať školské prostredie, nepísať po laviciach, stenách a dverách v sociálnych zariadeniach.
7.Mobilný telefón žiaci do školy nesmú nosiť! Dovoľuje sa len po písomnej žiadosti rodiča. V tom prípade žiaci nesmú používať mobilný telefón počas vyučovania, pobytu v ŠKD a školských akcií. Mobilný telefón musí byť počas vyučovacích hodín a pobytu v ŠKD vypnutý. Zakazuje sa dobíjať mobilné telefóny v škole! V prípade straty alebo poškodenia mobilu, škola prípad nerieši !
8. Žiaci sú povinní ihneď nahlásiť triednemu učiteľovi zmenu svojho trvalého alebo prechodného bydliska, prípadne iné zmeny v základných osobných údajoch.
III. Pravidlá vzájomných vzťahov
1. Žiak oslovuje všetkých zamestnancov titulom pán – pani. Pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého zamestnanca školy.
2. Ku spolužiakom sa správa priateľsky, oslovuje ich krstným menom.
3. Nepoužíva vulgárne výrazy a nebije sa.
4. Vysmievanie, urážanie, nadradenosť, podceňovanie a fyzické ubližovanie sa považuje za šikanovanie.
5. Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi i za neprítomnosti učiteľa sa považuje za porušenie ŠP.
IV. Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
1. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
2. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
3. V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa, alebo najbližšiu dospelú osobu.
4. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci určený ako zdravotník žiakovi prvú pomoc, pri podozrení na vážnejší úraz alebo onemocnenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo onemocnení informuje rodičov žiaka. Každý úraz zapíše vyučujúci, ktorý ho zistí, do zošita úrazov. Ak žiak vymešká kvôli úrazu z vyučovania viac ako 3 dni, spíše sa Záznam o úraze.
5. Za bezpečnosť žiaka na vyučovaní zodpovedá vyučujúci v triede. Počas pobytu žiakov v škole a na akciách organizovaných školou zodpovedajú za bezpečnosť dozor konajúci učitelia. Na škole sú zriadené dozory:
- dozory cez prestávky na chodbách,
- dozor v školskej jedálni počas vydávania obedov
Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov.
6. Žiakom sa prísne zakazuje slovné a fyzické šikanovanie a kyberšikanovanie spolužiakov, akékoľvek narušovanie ich súkromia a vulgárne vyjadrovanie sa6.
V. Klasifikačný poriadok, pochvaly a iné ocenenia
HODNOTENIE A KLASIFIKÁCIA
1. Všeobecné informácie
Systém hodnotenia žiakov je vnútorný dokument školy, ktorý zhromažďuje všetky údaje
o hodnotení a klasifikovaní žiakov na Základnej škole Hontianska Vrtbica.
Systém hodnotenia:
A. Systém hodnotenia pre I. stupeň
Klasifikácia a hodnotenie žiakov vychádza z METODICKÉHO POKYNU č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.
Systémom hodnotenia sa riadia všetci pedagogickí zamestnanci. So systémom hodnotenia sú oboznámení všetci žiaci školy, rodičia, je umiestnený na viditeľnom mieste v každej triede a je zverejnený na internetovej stránke školy
K systému hodnotenia sa môžu vyjadriť:
rodičia na zasadnutí rodičovskej rady a to prostredníctvom triednych dôverníkov
zároveň sa k nemu môžu vyjadriť aj žiaci cestou žiackeho parlamentu.
Systém hodnotenia bol schválený na PR dňa 24. augusta 2018 ako súčasť školského poriadku pre žiakov ZŠ Hontianska Vrbica.
Systém hodnotenia nadobúda účinnosť 1. septembra 2018. Jeho platnosť je do 30.6. 2019
2. Systém hodnotenia žiakov na I. stupni
Pedagogická rada odsúhlasila hodnotenie žiakov 1. stupňa. Praktické riešenie tohto spôsobu hodnotenia podrobne konzultovali na spoločnom zasadnutí všetci vyučujúci na 1. stupni. Žiaci prvých ročníkov sa prvýkrát v tomto školskom roku stretli s hodnotením známkou na niektorých predmetoch. Aby známky neboli pre malých žiakov demotivujúce a stresujúce, dohodli sme sa, že je potrebné pristupovať k hodnoteniu s istou dávkou tolerancie. V praxi to znamenalo, že slabší žiaci boli hodnotení známkou až vtedy, keď boli ich poznatky dostatočne osvojené. Prípadne namiesto známky bolo v zošitoch a učebniciach vyjadrené ústne hodnotenie posmeľujúce žiakov k väčšej usilovnosti. Žiaci
Pre nácvičné diktáty alebo pravopisné cvičenia platí tabuľka :
0 - 1 chyba...........................1
2 - 4 chyby...........................2
5 - 7 chýb ............................3
8 -10 chýb ............................4
11 a viac chýb...........................5
Pre kontrolné diktáty platí tabuľka :
0 – 2 chyby .........................1
3 – 5 chýb .........................2
6 – 8 chýb .........................3
9 – 10 chýb .........................4
11 a viac chýb ........................5
Pre žiakov 4. ročníka zhruba po polroku používame tabuľku , ktorá je v hodnotení prísnejšia. Platí pre žiakov 2. stupňa a používame ju preto, aby žiaci pri prechode do piateho ročníka neskĺzli k horším známkam len preto , že sa používa nová tabuľka hodnotenia.
0 – 1 chyba .........................1
2 – 3 chyby .........................2
4 – 6 chýb .........................3
7 – 9 chýb .........................4
10 a viac chýb ......................5
Pre ostatné predmety hodnotené známkou (matematika, prírodoveda, vlastiveda)sme prijali tabuľku hodnotenia , ktorá dostatočne znázorňuje aj percentuálnu úspešnosť a v praxi sa osvedčila.
Žiakovi, ktorý nie je v niektorom vyučovacom predmete hodnotený, sa na vysvedčení a v katalógovom liste uvedie jedno zo slov absolvoval/neabsolvoval v zmysle Čl. 3 ods. 13 Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Hodnotíme zvládnutie cvikov a výkony (TEV ),kreativitu a stvárnenie námetu (VYV ), zvládnutie piesní, rytmu, hru na jednoduchých hudobných nástrojoch (HUV ), vypracovanie projektov, spolupráca pri rozličných aktivitách ( RGV ), zručnosť a precíznosť zvládnutia zadanej práce (PV). Riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade rozhodol neklasifikovať/nehodnotiť etickú a náboženskú výchovu, informatickú výchovu na vysvedčení a v katalógovom liste sa uvedie jedno zo slov absolvoval/neabsolvoval.
Cudzie jazyky
Na 1.stupni v 3.a 4.roč.-klasifikácia vedomostí a zručností formou testov. V testoch je zahrnuté –čítanie, počúvanie, gramatika a slovná zásoba.
Klasifikácia podľa stupnice:
100% - 90% - 1
89% - 75% - 2
74% - 50% - 3
49% - 25% - 4
24%- 0% - 5
Hodnotí sa aj čítanie s porozumením, slovná zásoba, básne.
V 1. - 4. ročníku žiak, ktorý je v niektorom vyučovacom predmete neklasifikovaný(nehodnotení)sa na vysvedčení a v kat.liste uvádza slovo: absolvoval/neabsolvoval
Hudobná výchova
Minimálne dve známky v každom polroku. Okrem teoretických vedomostí, referátov sa prihliada na aktivitu žiakov. Každý žiak je hodnotený individuálne, pretože zmyslové vnímanie hudby je rozdielne a súvisí s jeho vnútorným prežívaním a záujmami. Predmet je klasifikovaný známkou. Učiteľ u žiaka hodnotí:
priebeh získavania vedomostí a zručností (žiak ovláda základné pojmy súvisiace s hudbou a hudobným umením, ovláda základné rozdiely medzi hudobnými prejavmi, učí sa vyjadrovať prostredníctvom hudby, nadobúda znalosť a pochopenie hudobného umenia, snaží sa o vlastnú interpretáciu hudby);
priebeh vytvárania osobnosti žiaka (schopnosť spolupráce, uplatňovanie vlastných nápadov a názorov, záujem o hudbu a hudobné umenie, schopnosť zaujímania vlastného stanoviska).
Výtvarná výchova
Minimálne dve známky v každom polroku. Hodnotia sa teoretické vedomosti, zručnosti, návyky a celková aktivita .
stupeň |
opis kritérií |
poznámka |
hodnotenia |
|
|
výborný |
Žiak spĺňa kritériá (a-d) na vynikajúcej úrovni: |
proporcie medzi |
|
-žiak je iniciatívny a tvorivý vo výtvarnom vyjadrovaní, |
jednotlivými kritériami |
|
uplatňuje vlastné nápady, je otvorený voči novým |
zvažuje učiteľ podľa |
|
podnetom a experimentovaniu, |
individuálnych daností |
|
-žiak dokáže vyjadriť veku primerané postoje (vkus, |
žiaka |
|
názor, spolupráca, individualita) v oblasti vizuálnej |
|
|
kultúry, |
|
|
-žiak ovláda zručnosti (technické, nástrojové, |
|
|
materiálové) podľa požiadaviek ročníkových |
|
|
kompetencií na vynikajúcej úrovni, |
|
|
-žiak preukazuje veku primerane mentálne |
|
|
spôsobilosti- na úrovni vnímania, prežívania, fantázie |
|
|
a predstavivosti, vytvárania vlastných koncepcií, |
|
|
-žiak dokáže veku primerane pomenúvať a |
|
|
interpretovať svoje zážitky, činnosti a ich výsledky, |
|
|
-žiak preukazuje vedomosti z oblasti vizuálnej kultúry |
|
|
primerané edukačným úlohám (v nižších ročníkoch |
|
|
najmä vedomosti o materiáloch, nástrojoch, |
|
|
základných technikách a druhoch vizuálnych umení, |
|
|
v sekundárnom vzdelávaní o štýloch, ťažiskových |
|
|
obdobiach, nosných umelcoch a médiách), |
|
|
-žiak dokáže rešpektovať vlastný tvorivý výsledok |
|
|
a je tolerantný voči tvorivým prejavom, názorom a |
|
|
vkusu iných, |
|
|
-žiak zrealizoval artefakt primerane svojmu veku a |
|
|
schopnostiam |
|
chválitebný |
Žiak v podstate spĺňa kritériá 1. stupňa hodnotenia, |
|
|
ale je menej samostatný, iniciatívny a tvorivý. |
|
dobrý |
Žiak realizuje edukačné úlohy priemerne, chýba mu |
|
|
iniciatívnosť, tvorivosť, tolerancia, nerozširuje svoju |
|
|
flexibilnosť, neosvojuje si nové vyjadrovacie |
|
|
prostriedky, podlieha predsudkom a stereotypom. |
|
dostatočný |
Žiak realizuje edukačné úlohy na nízkej úrovni, bez |
|
|
vlastného vkladu, s ťažkosťami aplikuje získané |
|
|
zručnosti a poznatky v nových oblastiach. |
|
nedostatočný |
Žiak nespĺňa kritériá, nemá záujem o výtvarné aktivity, |
neodporúčame používať |
|
neguje vyučovací proces. |
stupeň nedostatočný |
|
|
v celkovom hodnotení |
|
|
žiaka, v čiastkovom |
|
|
hodnotení len vo |
|
|
výnimočných prípadoch |
|
|
(napr. zámerné negovanie |
|
|
vyučovacieho procesu) |
Pracovné vyučovanie
Žiaci budú hodnotení podľa platných kritérií na klasifikáciu žiakov , pri priebežnej klasifikácii budú hodnotené v cieľoch učebných osnov, výstupoch stanovených vo výkonovom štandarde , príprave na vyučovanie, tematických testoch vedomostnej úrovne, kvality samostatnej práce, riešenie teoretických i praktických úloh .
Pri klasifikácii budú hodnotené učebné výsledky v súlade s učebnými osnovami, stupeň tvorivosti a samostatnosti prejavu, osvojenie potrebných vedomostí, zručností, návykov a ich tvorivú aplikáciu, usilovnosť a vzťah žiaka k činnostiam v edukačnom procese, dodržiavanie bezpečnostných predpisov pri práci, pracuje efektívne a produktívne.
Proces hodnotenia v rámci vyučovacieho procesu v predmete technika sa zameria na nasledovné oblasti:
Zapamätanie si poznatkov – žiaci dokážu poznatky: reprodukovať, vymenovať, definovať, nakresliť.
Porozumenie poznatkov – žiaci dokážu poznatky: vysvetliť, zadefinovať, opísať, vyjadriť vlastnými slovami.
Použitie poznatkov (špecifický transfer) – žiaci dokážu poznatky: aplikovať, demonštrovať, vyskúšať, vyriešiť.
Odporúčané formy hodnotenia pre predmet technika sú nasledovné:
Písomná (grafická) forma hodnotenia – odporúča sa pre tematický celok Grafická komunikácia – kreslenie náčrtkov, grafický záznam navrhnutého projektu. Dopĺňanie, prípadne oprava (vyhľadávanie chýb) v spôsoboch zobrazovania.
Praktická forma hodnotenia pre tematické celky, kde má žiak zvládnuť pracovné operácie,
prípadne pracovné postupy hlavne v tematických celkoch: Materiály a technológie. Rovnako je vhodná na overenie základných zručností pre vytvorenie návrhu pomocou počítača.
Ústna forma hodnotenia vhodná pre všetky tematické celky hlavne ak žiak prakticky demonštruje, definuje jav, obhajuje spôsob riešenia problému, prezentuje vlastný projekt Záverečné hodnotenie na konci prvého a druhého polroka sa uskutoční klasifikáciou predmetu technika.
Známkou budeme hodnotiť stupeň hodnotenia vedomostnej úrovne, samostatnú prácu, osvojenie zručností a návykov, prácu na výrobku- raz za polrok, overenie vedomostí formou tematického testu- raz za štvrťrok, polročné opakovanie a preskúšanie, aktivitu na hodine, komplexnosť i úpravu zošita.
Svet práce
Proces hodnotenia v rámci vyučovacieho procesu v predmete Svet práce sa zameria na nasledovné oblasti:
Zapamätanie si poznatkov – žiaci dokážu poznatky: reprodukovať, vymenovať, definovať.
Porozumenie poznatkov – žiaci dokážu poznatky: vysvetliť, opísať, vyjadriť vlastnými slovami.
Použitie poznatkov (špecifický transfer) – žiaci dokážu poznatky: aplikovať, demonštrovať, vyskúšať, vyriešiť.
Odporúčané formy hodnotenia pre predmet technika sú nasledovné:
Písomná forma hodnotenia – odporúča sa v častiach Pracovné právo a Drobné podnikanie. Je možné využiť pracovné listy pre uvedené témy.
Praktická forma hodnotenia je vhodná pre tematické celky, kde má žiak zvládnuť aplikáciu poznatkov, prípadne formálne postupy hlavne v témach: Neverbálna komunikácia, Drobné podnikanie – vytvorenie projektu.
Ústna forma hodnotenia je vhodná pre všetky tematické celky, hlavne ak žiak prakticky demonštruje, definuje jav, obhajuje spôsob riešenia problému, prezentuje vlastný projekt.
Záverečné hodnotenie na konci prvého a druhého polroka sa uskutoční klasifikáciou predmetu Svet práce.
Pri klasifikácii budú hodnotené učebné výsledky v súlade s učebnými osnovami, stupeň tvorivosti a samostatnosti prejavu, osvojenie potrebných vedomostí, zručností, návykov a ich tvorivú aplikáciu, usilovnosť a vzťah žiaka k činnostiam v edukačnom procese, dodržiavanie bezpečnostných predpisov pri práci, pracuje efektívne a produktívne.
Známkou budeme hodnotiť stupeň hodnotenia vedomostnej úrovne, samostatnú prácu, osvojenie zručností a návykov, overenie vedomostí formou tematického testu- raz za štvrťrok, polročné opakovanie a preskúšanie, aktivitu na hodine, komplexnosť i úpravu zošita.
Stupnica hodnotenia tematických testov :
100% - 90% = výborný
89% - 75 % = chválitebný
74% - 50 % = dobrý
49% - 30% = dostatočný
29% a menej = nedostatočný
Žiak, ktorý je v niektorom vyučovacom predmete neklasifikovaný(nehodnotení)sa na vysvedčení a v kat. liste uvádza slovo absolvoval .V tomto školskom roku sú to predmety:
náboženská výchova/ etická výchova
V jednotlivých predmetoch sú žiaci klasifikovaní týmito stupňami:
1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 - nedostatočný
2. Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:
1 – veľmi dobré, 2 – uspokojivé, 3 – menej uspokojivé, 4 - neuspokojivé
3. Celkové hodnotenie žiaka prvého ročníka ZŠ sa na konci prvého a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje takto:
a) prospel
b) neprospel
4. Celkové hodnotenie žiaka druhého až štvrtého ročníka ZŠ sa na konci prvého a druhého polroka vyjadruje na vysvedčení takto:
a) prospel s vyznamenaním
b) prospel veľmi dobre
c) prospel
d) neprospel
5. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú sa za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív. Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne. Škola udeľuje:
- pochvalu od vyučujúceho do Poznámok k práci žiakov v Klasifikačnom zázname,
- pochvalu od vyučujúceho do žiackej knižky žiaka,
- pochvalu od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy,
- pochvalu od riaditeľa školy pred kolektívom školy,
- diplom,
- po schválení radou rodičov knižnú odmenu alebo vecnú odmenu
VI. Opatrenia na posilnenie disciplíny
Výchovné opatrenia sú pochvaly, iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov. Kritériom na hodnotenie a klasifikáciu správania žiakov je dodržiavanie pravidiel správania podľa školského poriadku počas klasifikačného obdobia.
Hodnotenie a klasifikáciu správania žiakov navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi, ktorí v triede vyučujú
Pochvala (ústna)
Pochvala udelená triednym učiteľom :
Pochvala udelená riaditeľom školy :
Na základe odporúčania triedneho učiteľa a posúdenia pedagogickej rady môže byť pochvala ústna, písomná, formou knižnej odmeny.
sa ukladajú za závažné alebo opakované previnenia proti školskému poriadku. Tieto opatrenia predchádzajú spravidla zníženiu známky zo správania. Pri zápisoch v klasifikačnom poriadku o preukázateľnom porušení školského poriadku môžu nasledovať výchovné opatrenia:
1/ Napomenutie triednym učiteľom : a/ Za jednorazové menej závažné porušenie školského poriadku.
b/ Za zápis v triednej knihe alebo za ústnu sťažnosť pedagógov a ostatných pracovníkov školy prednesenú na pedagogickej rade. c/ Za nevhodnú úpravu zovňajšku.
d/ Za neprezúvanie sa v priestoroch školy.
e/ Za neplnenie si povinností týždenníka.
f/ Za narušovanie vyučovania, nevhodné správanie sa k spolužiakom a k dospelým.
2/ Pokarhanie triednym učiteľom
a/ Za neospravedlnené neskoré príchody na vyučovanie.
b/ Za zapnutý mobilný telefón a jeho neodôvodnené používanie na vyučovacej hodine.
c/ Za opakovanie priestupkov v bode 1, písmeno a,b,c,d,e,f.
3/ Pokarhanie riaditeľom školy :
a/ Za neospravedlnené hodiny.
b/ Za klamanie, podvádzanie, krádež.
c/ Za fajčenie v školských priestoroch a na školských podujatiach.
d/ Za nevhodné a vulgárne správanie sa voči spolužiakom, vyučujúcim a iným dospelým osobám. e/ Za opakované priestupky uvedené v bode 1, písmeno a,b,c,d,e,f a v bode 2, písmeno b
4/ Zníženie známky zo správania – druhý stupeň (2) – uspokojivé
Žiak sa závažnejšie previní alebo opakovane menej závažne previní voči školskému poriadku, svojím správaním neprispieva ku korektným vzťahom medzi spolužiakmi. Je prístupný k výchovnému pôsobeniu a snaží sa svoje chyby napraviť.
a/ Za hodiny neospravedlnenej absencie na vyučovaní alebo akciách usporiadaných školou.
b/ Za prinesenie a distribúciu alkoholických nápojov, drog a iných škodlivých látok v škole či na akciách usporiadaných školou.
c/ Za prinesenie, ponúkanie, predávanie v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou veci ohrozujúcich život, fyzické a duševné zdravie žiakov.
d/ Za slovné a fyzické šikanovanie spolužiakov, ohrozovanie ich slobody a súkromia, vrátane kyberšikanovania
e/ Za manipuláciu s vecami, zabezpečujúcimi ochranu a majetok budovy školy.
f/ Za neodôvodnené používanie mobilného telefónu a iných technických zariadení počas vyučovacej hodiny tak, že je narušené vyučovanie a ohrozené súkromie spolužiakov a učiteľov.
g/ Za nevhodné a drzé správanie sa voči vyučujúcim a ostatným pracovníkom školy, za ohrozenie ich súkromia.
h/ Za opakované priestupky v bodoch : 1/ písmeno a,b,c,d,e,f,
2/ písmeno b
3/ písmeno b,c,d,
5/ Znížená známka zo správania – tretí stupeň (3) – menej uspokojivé
Správanie žiaka v škole i mimo školy je v rozpore s pravidlami správania v občianskej spoločnosti a ustanoveniami školského poriadku. Aj po udelení pokarhania od riaditeľa školy sa dopúšťa ďalších previnení.
a/ Za neospravedlnené hodiny.
b/ |
Za prinášanie, ponúkanie, predávanie, navádzanie na požitie, distribúciu a požitie alkoholických nápojov, drog a iných zdraviu škodlivých látok v škole a na akciách usporiadaných školou. |
c/ |
Za znemožnenie vyučovacieho procesu a prevádzky školy. |
d/ |
Za krádež. |
e/ |
Za úmyselné ublíženie na zdraví. |
f/ |
Za šikanovanie, kyberšikanovanie a vydieranie. |
g/ |
Za vandalizmus. |
h/ |
Za prejavy rasovej neznášanlivosti. |
ch/ |
Za zvlášť hrubé alebo opakujúce sa neslušné správanie voči spolužiakom, vyučujúcim a iným dospelým osobám. |
i/ |
Za opakujúce sa priestupky v bodoch 3/ písmeno b,c,d, |
4/ písmeno b,c,d,e,f,g
6/ Znížená známka zo správania – štvrtý stupeň (4) – neuspokojivé
a/ Za neospravedlnené hodiny. b/ Za predávanie, distribúciu omamných látok v budove školy a na školských podujatiach. c/ Za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky uvedené v bode 5.
Na návrh triedneho učiteľa, po prerokovaní na pedagogickej rade rozhodne riaditeľ školy o znížení známky zo správania .
Pri zápisoch v klasifikačnom zázname o preukázateľnom porušení školského poriadku môžu nasledovať výchovné opatrenia na základe ich závažnosti:
VII. Postupy pri prechovávaní a užívaní legálnych a nelegálnych drog na škole
1. V priestoroch školy a jej okolí je zakázané fajčiť, požívať alkohol.
2. Pri porušení ŠP v tomto bode sa žiak zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, výchovný poradca, rodič).
3. V priestoroch školy je zakázané prechovávanie omamnej látky, psychotropnej látky, jedu alebo prekurzoru. Žiak, ktorý poruší ŠP v tomto bode, alebo žiak, ktorý bude zvádzať iného žiaka na zneužívanie akejkoľvek návykovej látky (vrátene cigariet a alkoholu), sa zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, rodič) a bude nahlásený na polícii v príslušnom obvode a na sociálne oddelenie mestského úradu a soc. kurátorovi.
VIII. Neospravedlnená neprítomnosť žiaka v škole
Citácia z čl.3 Metodického pokynu na zabezpečenie aplikácie ustanovenia §18 ods. 2 zákona č.281/2002 Z.z. o prídavku na dieťa a o príspevku k prídavku na dieťa v znení zákona č.658/2002 Z.z. (zanedbávanie povinnej školskej dochádzky):
1. Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom žiaka ospravedlnená.
2. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole v počte 4 vyučovacích hodín, oznámi túto skutočnosť riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
3. Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na jednej až štyroch vyučovacích hodinách, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka, udelí triedny učiteľ žiakovi napomenutie.
4. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole podľa ods.2 opakovane, alebo viac ako 4 vyučovacie hodiny, oznámi túto skutočnosť riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
5. Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na viac ako 4 vyučovacích hodinách, ktorá nebola preukázateľne spôsobená zákonným zástupcom žiaka, udelí riaditeľ školy žiakovi pokarhanie (v zmysle bodu II.ods.1 ŠP je udelené pokarhanie riaditeľom školy za 5 až 9 neospravedlnených hodín. Ostatné v bode II.ods.1)
IX. Povinnosti pedagogických zamestnancov
Každý pedagogický zamestnanec:
• Prichádza na pracovisko včas, najmenej 15 minút pred začiatkom jeho vyučovacej hodiny alebo dozorom, podpisuje sa do hárku evidencie dochádzky.
• Svoju neprítomnosť na pracovisku ohlási vedeniu školy bezodkladne, lekárske potvrdenie o PN, OČR atď. predloží alebo doručí do 3 dní; ukončenie neprítomnosti oznámi vedeniu školy aspoň 1 deň vopred.
• Je povinný zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach súvisiacich s výkonom zamestnania.
• Je povinný dodržiavať zákaz fajčenia, požívania alkoholu a iných omamných látok v areáli školy, na výletoch, exkurziách a iných aktivitách so žiakmi.
• Je povinný dodržiavať podmienky pracovnej zmluvy, náplň práce, ŠP.
• Je povinný denne preštudovať oznamy a suplovanie umiestnené v riaditeľni školy, všetky úlohy splniť v stanovenom termíne.
• Včas sa zúčastňovať všetkých porád, metodických a spoločenských podujatí organizovaných školou.
• Všetci pedagogickí zamestnanci budú rešpektovať a v praxi napĺňať Zákon č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov a deklaráciu Práva dieťaťa, vyhlásenú OSN z 20.11.1959.
• Nástup do práce a odchod z budovy školy zapisuje pedagóg do knihy dochádzky. Ak opustí pedagóg počas pracovnej doby svoje pracovisko, uvedie v knihe dochádzky v časti „Poznámky“ svoj odchod, príchod a dôvod odchodu. Odchod počas pracovnej doby schvaľuje ZRŠ a RŠ. V knihe dochádzky je odchod chápaný ako ukončenie pracovnej doby.
Riaditeľ školy
• Riadi úlohy vyplývajúce z jeho náplne práce.
• Organizuje a demokraticky riadi školu.
• Kontroluje plnenie povinností pedagogických zamestnancov, ktoré vyplývajú z ich pracovnej náplne, UO, TVVP, PP školy a vnútorných predpisov a nariadení.
• Včas zabezpečuje suplovanie za neprítomných učiteľov alebo vychovávateľky na vyučovacích hodinách a na dozore.
• Zvoláva zasadnutie poradných orgánov vedenia školy.
• Utvára vhodné podmienky pre dobrú a tvorivú prácu všetkých zamestnancov školy.
• Zohľadňuje dobré návrhy a tvorivé podmienky kolektívu.
• Podporuje spoluprácu a propagáciu dobrých skúseností.
• Podporuje a oceňuje odborné a metodické vzdelávanie zamestnancov.
• Rešpektuje osobnosť každého zamestnanca.
• Nepreťažuje zamestnancov.
• Pravidelne vykonáva kontroly podľa plánu i mimo neho.
• Je náročný k sebe, dokáže prijať i kritické pripomienky.
Učiteľ
• Plní úlohy vyplývajúce z jeho pracovnej náplne.
• Dôsledne dodržiava práva dieťaťa, nepoužíva fyzické tresty.
• Načas vstupuje na vyučovaciu hodinu, včas ju ukončí.
• Absenciu žiakov a ostatné zápisy do triednej knihy vykoná na začiatku hodiny.
• Nepreťažuje žiakov nadmernými požiadavkami.
• Využíva dostupné učebné pomôcky, ktoré si pripraví v dostatočnom časovom predstihu.
• Dôsledne vykonáva dozor, vypísané suplovanie je záväzné.
• Dbá na ochranu majetku školy.
• Po skončení vyučovania dozrie na poriadok v triede (zabezpečí uzavretie okien, vyloženie stoličiek na lavice, uzamknutie triedy), odvedie žiakov do šatne.
• Triednu knihu a klasifikačný hárok uloží do priečinku v zborovni.
• Pri rokovaní s rodičmi rešpektuje osobnosť rodiča, rozhovor vedie v duchu spolupráce.
• Pri uvoľňovaní žiaka z vyučovania sa riadi postupom:
1 hodinu vyučujúci
do 2 dní triedny učiteľ
viac ako 2 dni riaditeľ školy
Vychovávateľka ŠKD
• Preberá zodpovednosť za bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov.
• Na popoludňajšiu činnosť preberá žiakov od vyučujúcej osobne.
• Dbá na dodržiavanie práv dieťaťa.
• Denne spolupracuje s triednou učiteľkou.
• Spolupracuje s rodičmi žiakov.
Triedny učiteľ
• Vedie triednu dokumentáciu.
• Je v dennom styku so žiakmi svojej triedy.
• Denne sleduje dochádzku žiakov do školy, ich ospravedlnenia.
• Snaží sa odstraňovať prípadné záškoláctvo.
• Zistené záškoláctvo ihneď rieši s rodičmi, výchovným poradcom, vedením školy.
• Dbá na dodržiavanie práv dieťaťa v komunikácií s ostatnými vyučujúcimi.
• Vedie žiakov, aby rešpektovali vnútorný poriadok školy.
• Vybavuje potvrdenia a písomné požiadavky rodičov v styku s vedením školy.
• Koordinuje písanie písomných prác zo slovenského jazyka a matematiky, dozerá, aby žiaci neboli preťažovaní.
• Úzko spolupracuje so všetkými vyučujúcimi a vychovávateľmi v triede,
• Úzko spolupracuje s rodičmi žiakov.
• Zúčastňuje sa riadenia školy ,mesačných porád a rozhovorov.
• Minimálne jedenkrát mesačne skontroluje ŽK žiakov
• Na prvom zasadnutí triednej rady rodičov v danom školskom roku oboznámi rodičov s vnútorným poriadkom školy, čo rodičia potvrdia svojím podpisom.
Žiakov oboznámi so ŠP a zásadami BOZP a PO na začiatku školského roka v čase na to určenom a v priebehu roka podľa potreby.
X. Práva, povinnosti a odporúčania pre rodičov
a) Práva rodičov:
b) Povinnosti rodičov (zákonných zástupcov):
c) Odporúčania pre rodičov:
1) Dieťa alebo žiak má právo na
násiliu,
rodičovskom združení. Rada rodičov je významnou formou aktívnej účasti občanov, rodičov, na riešení otázok výchovy detí a mládeže a na riadení školy.
7. Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia je povinný
1. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, zákonný zástupca je povinný oznámiť škole, bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlnenej neprítomnosti žiaka v škole sa uznáva: a/ choroba žiaka,
b/ lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy, c/ mimoriadne udalosti v rodine žiaka,
d/ mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, e/ náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, f/ účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach,
g/ iné závažné udalosti , ktoré znemožňujú jeho účasť v škole na základe posúdenia riaditeľa školy.
Neprítomnosť žiaka , ktorá trvá najviac 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca. Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak alebo jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára. Písomné ospravedlnenie alebo úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo zákonný zástupca/rodič žiaka škole do troch dní od nástupu dieťaťa do školy.
Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka sa považuje neprítomnosť od prvej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom/rodičom žiaka ospravedlnená.
Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole v počte 4 vyučovacích hodín, oznámi túto skutočnosť triedny učiteľ/riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonným zástupcom žiaka a pozve ich na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole opakovane alebo viac ako 4 vyučovacie hodiny, oznámi túto skutočnosť riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na vyučovacích hodinách, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka, udelí žiakovi riaditeľ školy pokarhanie. Za opakovanú neospravedlnenú neúčasť žiaka, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka, na vyučovacích hodinách alebo neospravedlnenú neúčasť žiaka trvajúcu viac ako dva vyučovacie dni, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka, sa znižuje žiakovi známka zo správania.
Neospravedlnenú neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúcu viac ako 15 neospravedlnených hodín v mesiaci oznámi riaditeľ obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a Úradu práce rodiny a sociálnych vecí.
Neospravedlnená neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúca viac ako 15 neospravedlnených hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.
Na požiadanie zákonného zástupcu z dôvodov aktívnej záujmovej činnosti žiaka alebo zo zdravotných dôvodov doložených príslušným potvrdením, môže riaditeľ školy povoliť žiakovi individuálny študijný plán alebo študijné úľavy. Pokiaľ žiak spolu s rodinou dlhší čas žije v zahraničí, môže riaditeľ školy vyhovieť žiadosti zákonného zástupcu žiaka a povoliť štúdium žiaka na škole obdobného typu v zahraničí.
Zriaďovateľ v súlade s ustanovením § 6, odsek 19 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vedie evidenciu detí a žiakov vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky, ktorí majú v obci trvalé bydlisko a vedie evidenciu, v ktorých školách ju plnia.
V zmysle ustanovenia § 20 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zákonný zástupca dieťaťa povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole.
Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt alebo zákonný zástupca môže vybrať pre svoje dieťa aj inú základnú školu (kmeňová škola).
Na základe povolenia riaditeľa školy môže žiak absolvovať osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky - v škole mimo územia SR. Podrobnosti o vzdelávaní žiaka podľa § 23 písm. b) „mimo územia SR" stanovuje § 25 citovaného zákona.
V prípade plnenia povinnej školskej dochádzky mimo územia SR žiak vykonáva skúšky v kmeňovej škole spravidla za každý školský rok, najviac však za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka a deviateho ročníka základnej školy. Termín skúšky dohodne s riaditeľom školy zákonný zástupca žiaka do 15. mája kalendárneho roka, v ktorom má skúšku vykonať. Riaditeľ školy stanoví, z ktorých predmetov bude musieť žiak vykonať rozdielové skúšky. Určí tiež ich záväzné termíny.
XI. Záverečné ustanovenia
• Zmeny a doplnky vnútorného poriadku školy môžu navrhovať žiaci cestou prostredníctvom triedneho učiteľa, pedagogickí zamestnanci pripomienkami na poradách alebo vedeniu školy, rodičia prostredníctvom výboru Rodičovskej rady.
• Zmeny a doplnky po prerokovaní na pedagogickej rade alebo porade schvaľuje riaditeľ školy.
• Práva a povinnosti žiaka a jeho zákonného zástupcu uvádza §144 zákona NR SR č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).
• Pravidlá správania žiakov ZŠ upravuje vyhláška MŠ SR č.320/2008 Z.z. o základnej škole v znení vyhlášky č.224/2011 Z.z.
• Povinnosťou triednych učiteľov je so schválenými zmenami a doplnkami ŠP oboznámiť žiakov na najbližšej triednickej hodine a rodičov prípadne zákonných zástupcov na najbližšom triednom stretnutí Rady rodičov.
• Neoddeliteľnou súčasťou ŠP sú jeho prílohy.
• ŠP sa stáva záväzným pre žiakov po oboznámení sa s jeho obsahom na prvej triednickej hodine po jeho schválení pedagogickou radou.
Školský poriadok školy schválený dňa 26.8.2021
Mgr. Pavel Pilinský
riaditeľ školy